środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te s�� z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżni��.

Chociaż głazy sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, banalnej obróbce a także stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy plot PVC na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na sztacheta z plastyku z Świebodzina na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtenczas różne odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta PCV używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na sztachetki PCV na plot i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być różny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztacheta plastykowe z Iławy na ogrodzenie i furtę sztachetowa buduje się z kamieni różnego kształtu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałków o nieregularnych obrysach, powinno się je trafnie łączyć tzn. tak, żeby kształt każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, by głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz