piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co mocno nie uwydatni krawędzi trawnika bądź kwietnika jak niskie żywe plot.

Nadzwyczaj wysokie, bo aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w przypadku potrzeby przesłania okoliczne budynki i ulice. Żeby otworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzeszki. Gdy chcemy ażeby nasze roślinne plot było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Należy pamiętać jednak, że jak rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie może być kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie zaznaczy linii trawy czy tez rabaty jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty często nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w określonych grządkach, niewysokie drzewa potrafią utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach albo osłonią gołe placki ziemi. Porządnie przycięty miniaturowy żywopłot sam notabene wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna tylko ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je małe jabłuszka, które można wykorzystać na konfitury.

Niewysokie lub postawne roślinne ploty można uzyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy mogą być znacznie bardziej kosztowne aniżeli krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje brak słońca cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, mimo to jego klasę Fastigiata Robusta jest dozwolone pościć bez pomocy.Będzie ekspresowo kiełkował i wstrzyma kolumnowy kształt.

Jeżeli wasz zakątek jest dosyć zacieniony, należałoby aby zielony parkan rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektórego z cienioznośnych wariantów maja metamorfozy o złotawych ewentualnie tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w największym stopniu oczywiste w słońcu, atoli nawet w śladu listowie zostają całkiem jasne, mało co oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz